BAHÇELİEVLER KAMPÜSÜ TURİZM OTELCİLİK LİSESİ

Günümüzde yoğun iş temposunun stresinden kurtulmak için tercih edilen en önemli rahatlama ortamı güzel ve kaliteli yemek yemekten geçmektedir. Bu sebeple tüm dünyada gurmeler artmakta; kaliteli ve yaratıcı aşçılara her yerde ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle jeopolitik ayrıcalığımızla turizm ülkesi olmamız itibariyle yiyecek içecek (aşçılık) bölümü büyük önem kazanmaktadır.  Bu toplumsal dinamiğin farkında olan birçok üniversite gastronomi (aşçılık) bölümünü günden güne bölümleri arasına eklemeye başlamıştır. Alanında Türkiye’nin en deneyimli kurumlarından biri olan Eresin ile Şafak Okullarının vizyonu bir araya gelerek Bahçelievler’de İstanbul Avrupa yakasının tek özel Turizm Lisesinde buluşmaktadır.

Yiyecek İçecek alanı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek profesyonelleşmektedir. 10 yıl öncesine kadar aşçıların isimlerini bilmez ve önemsemezken artık isimlere göre yiyecek mekanlarını tercih eder hale geldik. Yiyecek İçecek dalı salt bir meslekten öte bir bilim ve sanat dalı haline gelmiştir. Yiyecek İçecek uzmanları insanlara sadece güzel tatlar değil aynı zamanda keyifli zaman ve güzel yemek deneyimi sunmaktadır. Türk mutfağı geçmişten günümüze birçok çeşitliliği içinde bulundurmaktadır. Yemek kültürümüzü çeşitlendiren bu yapının uluslararası platformlarda hak ettiği yeri bulması ana misyonumuzdur.

Bir ülkenin yemeği o ülkenin geçmişten gelen kültürel özelliklerini barındırmaktadır. Misyon olarak kendi kültürümüzü yemeklerimizle dünyaya tanıtmakla birlikte farklı kültürel tatları da uzman kadromuzla birlikte deneyimleyerek farklı coğrafyalara yolculuğa çıkıyoruz.